זיגמונד פרויד

זיגמונד פרויד נחשב לאחד מהוגי הדעות הגדולים אי פעם. בגיל ארבע עברת משפחתו של פרויד לוינה שם בשנת 1873 החל ללמוד רפואה והתמחה ברפואה פסיכיאטרית.

מתוך ויקיפדיה (מקור):
זיגמוּנד פרויד (בגרמנית: Sigmund Freud;‏ 6 במאי 1856, מורביה – 23 בספטמבר 1939, לונדון) היה חוקר בתחום הפסיכולוגיה ונוירולוג אוסטרי יהודי. פרויד הוא אבי הפסיכואנליזה, אחד ההוגים החשובים ביותר בתחום תורת האישיות ואחד המדענים הבולטים והמשפיעים במאה העשרים.

בשנת 1885 נסע זיגמונד פרויד לפאריס שם החל התמחות אצל חוקר נודע בתחום ההיפנוזה אשר נקרא שרקו. במהלך ההתמחות נוח פרויד לדעת כי הגורם הנפשי והרגשי הוא גורם משמעותי ביותר אשר משפיע על כוחן ונוכחותן של מחלות שונות.פרויד בחן וגילה כי אחוז גדול של המטופלים לא הבריאו ממחלותיהם בעקבות הטיפולים אשר היו מקובלים באותה התקופה. פרויד הסיק כי הבעיה הרפואית נבעה פעמים רבות ממצב נפשי וניסה לרפא מטופלים מסוימים בעזרת היפנוזה והחזרה אל אירועים טראומטים אך שיטה זאת לא צלחה והוא החל לפעול בשיטה של אסוציאציות.

פרויד הגיע למסקנה כי רצונות להם אנו לא מודעים אשר מודח'ים אל תת ההכרה של האדם הם מקורן של מרבית הניורוזות מהן סבלו החולים ואף הרחיק והסביר בספרו "פשר החלומות" אשר פורסם  בשנת 1900 את עיקרי התורה הפסיכואנליטית לפיה הגורמים את מצבו הנפשי של האדם מתרחשים בתת ההכרה שלו.

על פי משנתו של זיגמונד פרויד, הגורמים אשר קובעים את מצבו הנפשי של האדם מתרחשים בתת ההכרה שלו. פרויד ניסה לפתח שיטה בה הוא מפרש את תת ההכרה בעזרת יצירה של שפת סמלים, עצמים וכו' שאנו רואים בחלומות.

כמו כן הצהיר זיגמונד פרויד כי תסביך אדיפוס (שם אשר ניתן למצב זה על ידי זיגמונד פרויד) הוא תסביך בעל משמעות רבה בחיינו וכי הקשר עם הורינו הוא קשר משפיע בצורה עמוקה על נפש האדם.

הערה:
תסביך אדיפוס הוא מצב בו ילד מאוהב באימו ומקנא באביו שנתפס על ידו כמתחרה שלו. תסביך אדיפוס נקרא על שם אדיפוס, מסיפור המיתולוגיה היוונית והמחזה של סופוקלס "אדיפוס המלך".

פרויד הוא למעשה הוגה תורת הרפואה הפסיכוסומטית. מחלה פסיכוסומטית היא מחלה אשר מושפעת מגורמים נפשים כמו לחץ, דאגה, אובססיה וכו כלומר יש קשר בין מחלות גופניות ובין מצבים רגשיים. היום זה נשמע ברור מאליו אך זה כך בשל המסקנות אליהם הגיע זיגמונד פרויד.

השפעתו של זיגמונד פרויד על הרפואה המודרנית בין אם הפסיכיאטרית ובין אם אתם הולכים אל רופא המשפחה שלכם אדירה ועל בסיס תורתו המשיכו רבים ביצירה של הפסיכיטאריה המודרנית כפי שאנו מכירים אותה כיום.

קישורים רלוונטיים:


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה