10 סיבות נפוצות לגירושין

המעבר מרווקות לנישואין הוא צעד ראשי בקו הזמן של חיינו. החלטה שכל אחד מאיתנו לוקח בכובד ראש ועוטף בתחילת דרכו ברומנטיקה וחלומות על משפחה מאושרת. מה הופך נישואין מסוימים להצלחה ואחרים לכישלון הוא נושא אינדיבדואלי שאי אפשר לכמת או להגדיר אך מה שכן ניתן לעשות הוא להגדיר את הסיבות הנפוצות ביותר לפירוק חיי הנישואין.

ברנאר משארטר הוא הראשון לו מיוחס הביטוי "עומדים על כתפי ענקים" וגם אנחנו כמו אחרים ננסה ללמוד מהסטטיסטיקה שכן מציינת את הסיבות השכיחות ביותר לגירושין בעולם המערבי המפותח כי ידע, "חוש כיוון בריא" ורצון ללמוד הם הכלים העומדים לפנינו אם נרצה להמנע מגירושין או אם נרצה לזהות את הסימנים מבעוד מועד.

סטטיסטיקת גירושין בישראל

מסמך של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שעוסק בסטטיסטיקת גירושין בישראל בעשור האחרון מלמד כי:

בשנים 1960, 1961, 1962
שיעור גירושין של 13 אחוז
  • בכל שנה מתחתנים בממוצע כ-15,000 זוגות
  • בכל שנה מתגרשים בממוצע כ-2,000 זוגות

בשנים 1980, 1981, 1982
שיעור גירושין של 20 אחוז
  • בכל שנה מתחתנים בממוצע כ-20,000 זוגות
  • בכל שנה מתגרשים בממוצע כ-4,000 זוגות 

בשנים 2000, 2001, 2002
שיעור גירושין של 30 אחוז
  • בכל שנה מתחתנים בממוצע כ-30,000 זוגות
  • בכל שנה מתגרשים בממוצע כ-10,000 זוגות

קל לראות כי יש טיפוס תלול מאוד באחוז הגירושין. נכון שציפיתם לאחוז אפילו גבוה יותר? מרבית הזוגות נכנסים לזוגיות מתוך מחשבה (השגויה) כי אחוז הגירושין עומד על 50 אחוז וזה הסיכוי שלהם לשרוד את חיי הנישואין! בחלק הבא נדבר על הסיבות השכיחות ברחבי העולם בגללן זוגות מחליטים לשים קץ לחיי הנישואין.סיבות נפוצות לגירושין

בעיות כספיות


בראש מצעד הפזמונים ואולי הבעיה הנפוצה (חשבתם שאתם לבד?!) הן בעיות פיננסיות. חוסר תקשורת וחוסר פתיחות לצד בושה והרגשה של ערך עצמי נמוך מובילים לקרע בין בני זוג אשר מתקשים לעמוד בבעיות פיננסיות למרות שאלו מנת חלקם של מרבית האוכלוסיה בישראל ובעולם. בצורה בה זוגות בוחרים להתמודד עם בעיות כספיות עשויות להחליש או לחזק את הנישואין.

הרגשה של "אני מתקמצן" או מבט של קושי על פניהם של בן/בת הזוג מובילה זוגות לשתיקה במקום ליצור תוכנית פעולה, לנתח הוצאות ולהתמודד עם בעיות כספיות כמו עם כל בעיה אחרת בחיים. אמנם אני לא יועץ פיננסי או זוגי אך אני ממליץ כי תוציאו את הרגש מהמשוואה בעזרת שיחה בוגרת ושבו יחדיו "למצוא את הדליפה" או לגייס את היצירתיות של שניכם כדי ליצור הכנסה נוספת.

בעיות בתקשורת


מצחיק אך זוגות שבנקודת זמן כלשהיא הרגישו שאף אחד לא מבין אותם כמו בן הזוג לא מצליחים לדבר! משקעים על גבי משקעים יוצרים שלולית של מחסומים וכעסים שמסתירים את האמת וגורמים לכם לראות את בת או בן הזוג באור שלילי.

אם אתם לא מצליחים להתגבר על בעיות תקשורת בכוחות עצמכם המלצתי היא לפנות אל בעל מקצוע ולבוא מוכנים לסלוח על מה שתשמעו בזמן שבן הזוג מתרוקן מהמצבורים. בנוסף ואם אתם אנשים סקרנים ויצירתיים תוכלו להשתמש ברשת באינטרנט למצוא אינספור מאמרים שמציעים משחקים, רעיונות ושיטות כיצד להתמודד עם בעיות תקשורת בנוחיות של ביתכם.

בעיות עם המשפחה של בן / בת הזוג


בעיות עם המשפחה של בן או בת הזוג, החותנת, הדודים, האחים וכו' הן בעיות יותר נפוצות משנהוג לחשוב ומשפיעות על הקבלה של בני הזוג במעגל המשפחתי הקרוב וגורע מהרגשת המשפחה. למשפחה המורחבת ערך חשוב בהרגשת התמיכה המתקבלת ובבילוי בשעות הפנאי, יכולת להתייעץ לפרוק ולהנות.

טיפול בבעיות עם המשפחה המורחבת הוא נושא מאוד אינדבדואלי (נכון לגבי כל בעיה משפחתית כמעט) ויש לנסות למצוא פתרונות ולא להתעלם במידת האפשר מבעיות תקשורת עם המשפחה המורחבת. חשוב לזכור שבמרבית במקרים (ולא בכולם!) האינטרס של המשפחה המורחבת היא שבן משפחתם ינהל חיים בריאים ומאושרים ושפעמים רבות בן או בת הזוג מדבר איתם על דברים אחרת מאשר בתוך הזוגיות. יש כאן אחריות הדדית לצורה בה המשפחה המורחבת רואה את בן הזוג.


בעיות בחיי המין

 

חיי המין של זוג הוא תמיד נושא רגיש ושגרת חיי מין בריאה הוא נושא חשוב לזוגיות ולהרגשת הערך העצמי של שני בני הזוג. הקושי לשמור על ריגוש הוא מנת חלקם של הרוב המכריע ולמרות נסיונות ליצור ריגוש בעזרת אביזרי מין או משחקים מקדימים לא כולם מצליחים לשמור על העניין. 

בני זוג רבים בוחרים להעניש את בן / בת הזוג במניעת סקס מה שמוביל פעמים רבות לנתק וריחוק משמעותי. אם אתם לא מצליחים להתגבר על בעיות בחיי המין בעזרת חופשות וזמן איכות, משחקים ורעיונות יצירתיים (שוב, רשת האינטרנט לרשותכם) אין שום דבר רע בפניה אל בעל מקצוע שיעזור לכם להסמיק ביחד.


שמרו על חיי הנישואין שלכם - מה חשוב לזכור

נכון ששמעתם יותר מפעם שחיי נישואין מלאים במהמורות, עליות וירידות? הגיע הזמן להפנים את זה, להתגבר על הכעס, לנהל שיחה, לאפס את המצב, להקשיב באמת ולנסות לחשוב על זה כשאתם לבד. מה גורם לאדם להרגיש כמו שבן או בת הזוג שלכם מרגישים?

נסו לשמור על רומנטיקה ולהביע איכפתיות אמיתית לרגשות בן הזוג שלכם. כולנו בסה"כ אנשים שרוצים דברים מסוימים מסיבה מסוימת. נסו באמת להכיר את בן הזוג שלכם כדי להבין מה גורם לו להרגיש כך או אחרת.

במקרים בהם אתם מרגישים שהכל אבוד אני ממליץ תמיד לפנות אל בעל מקצוע איכותי כגון יועצת זוגיות או מטפלת זוגיות. לפעמים בעל מקצוע יכול להאיר בדיוק על הנקודות הנכונות ולאפשר לכם להגיד את הדברים שמתחבאים מאחורי כעס או מרמור של שנים.

אני מאחל לכם המון אהבה, אושר ובריאות.

באדיבות, 

ירון גרוס עורך דין גירושין.

משרד עורכי דין  ירוס גרוס, עורך דין גירושין מספק תמיכה וליווי לאורכו של הליך גירושין, פתיחת תיק גירושין, גירושין בעקבות בגידה, משמורת, הסדרי ראיה, ניסוח הסכמי ממון, חלוקת רכוש, עריכת צוואות, מיסוי ירושות ועוד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה