מה לעזאזל זאת תכנית עסקית?

תכנית עסקית
טוב… מידי פעם אני מתעצבן שאני לא מבין מספיק על מה כל הרעש ובאופן כללי על מה מדברים איתי ויוצא לחקור נושא מסוים. לא, אין לי זמן פנוי וגם לא איזה דחף הזוי ללמוד דברים לא רלוונטיים אבל מכיוון שאני עצמאי ראיתי רק רווח נקי בניסיון להבין מה קורה שם ברקע שבונים לי תכנית עסקית.

נכון שאין תחליף לידע של בעל מקצוע מנוסה (כמו חברת הייטק אסטרטגיות אשר הפנתה אותי לכיוון הנכון במאמר זה – תודה!) אבל בכל זאת רציתי להבין קצת על הרעיון מאחורי תכנית עסקית, מה היא כוללת ולמה היא חשובה כל כך לעסק שלי אם בכלל.

האינטרנט הוא מקור מידע (ברור נכון?)

יצאתי לבדוק מהי תוכנית עסקית… אז ככה. תוכנית עסקית היא תכנית השל מה ואיך העסק שלכם יעשה את הדברים שהוא רוצה לעשות לדוגמה
 • תוכנית תזרים מזומנים
 • חישוב הוצאות קבועות והוצאות משתנות
 • בניית תוכנית שיווקית
 • ניתוח שוק וקהל יעד
 • תיאור מוצר / שירות
 • ניהול צוות עובדים
 • ועוד ועוד ועוד.
נגעתי ממש בקצרה בנקודות החשובות ואלה שהגיוניות לכולנו. למרות זאת מרביתנו לא עוצרים לעשות סדר בעסק שלנו ולענות על הנקודות האלו בצורה מעמיקה כדי שנוכל להתנהל על פי תכנית שלא מונעת מרגש זמני, או מלחץ בעבודה, או לחילופין לא תכננתם את ההוצאות שלכם וכו'. למרות זאת חשוב להגיד כי כל המומחים איתם דיברנו מספרים כי תכנית עסקית יכולה להשתנות תוך כדי ריצה וזאת למרות שבונים תכנית מפורטת ככל האפשר.

צעדים לבניית תכנית עסקית מוצלחת (סליחה על הלינגו)

הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא בניית מודל עסקי.. מה זה מודל עסקי (שאלה טובה!) לעת עתה הצלחתי לאסוף 8 רכיבים עיקריים אשר באמת מגדירים מהו העסק שלכם. אז מהם אותם שמונה מרכיבים אשר נכללים בבניית מודל עסקי? * כאן המקום להזכיר כי אני בעל עסק (קרוב לוודאי כמוך) ומסתמך על מדריכים, סרטונים ומאמרים אשר מצאתי ברשת ולא שנים של לימודים! 
 1. קבל יעד ראשוני (יתכן ויתרחב בעתיד)
 2. הפתרון לבעיה שהשירות שלך מציע (או מוצר)
 3. הערך הייחודי / היתרון שלך כספק שירות בשוק הקיים
 4. הפתרון שאתה מציע לבעיה (כלומר המוצר או השירות)
 5. הגדרת ערוצי המכירה שלך (בצורה ישירה? דרך ספקים?)
 6. תזרים המזומנים שלך העסק. היכן עושים כסף, כמה תעשה, מה הרווח המשוער
 7. ההוצאות של בית העסק… היכן צריך להוציא כסף, כמה, לאורך כמה זמן וכו'
 8. קביעת יעדים – הגדרת יעדים להצלחה, תנועה בכיוון הנכון וכו' לאורך תקופה מוגדרת
בשביל מה אני צריך את זה?!

שאלה ששאלתי את עצמי הרבה היא בשביל מה אני צריך תכנית עסקית (ואתה?!)

כולנו יודעים שיש הרבה מוצרים שאנחנו לא באמת צריכים. האם סטיב ג'ובס בנה תכנית עסקית כאשר הוא בנה את אפל בחניה של ההורים של השכן שלו? לא! אבל הוא כן התחבר עם איש עסקים ממולח ומיומן בצורה של משקיע אשר עשה כמובן את הניהול הכלכלי בשבילו ובשלבים מאוחרים יותר אין ספק כי היו כמה דמויות כלכליות אשר עזרו בניהול אפל ואפילו בשלבים הראשונים שלהם מיד לאחר שהם הציגו את אפל 1 בתערוכה מחשבים.
אז נכון, אנחנו רק יכולים לחלום להשפיע כמו שסטיב ג'ובס השפיע ועדיין משפיע אפילו אחרי לכתו על העולם אך התנהלות כלכלית נכונה (ואני חוטא גדול בתחום) היא מפתח לסדר ולשינה טובה יותר בלילה. אז בואו נדבר על מדוע אני צריך תכנית עסקית. קראתי המון מידע בנושא וגם מצאתי סרטון מעולה בו מרצה מדבר על מדוע אנחנו צריכים תכנית עסקית ועונה על שאלות רלוונטיות נוספות בנושא.
אז בשביל מה נשתמש בתכנית עסקית
תוכנית עסקית היא ללא ספק מסמך שלד בו ניתן להמחיש את המסלול הרצוי של העסק שלנו אך תכנית עסקית היא גם כלי מכירתי מעולה בה נשתמש כדי לגייס משקיעים למיזם הייטקיסטי או למצוא שותפים למיזם שלנו או לגרום לאנשים להתעניין במיזם שלנו.
כלי מכירתי
תכנית עסקית מגדירה בצורה מעולה (גם עבורכם) את המוצר או השירות
והכלל הוא: אם אתם לא יכולים להסביר את הקונספט העסקי שלכם בשלושים שניות או פחות ההסבר או הרעיון מאחורי העסק שלכם מסובך מידי. תכנית עסקית עוזרת לכם לבנות הגדרה מקצועית, נקודתית וממוקדת של השירות או בית העסק שלכם.

רוצים ללמוד עוד? הנה כמה משאבים מעולים בנושא:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה